1 Mayıs İşçi Bayramı Nedir, Nereden Gelir?

1 Mayıs İşçi Bayramı, dünya çapında kutlanan, işçilerin ve emekçilerin bir araya geldikleri özel bir gündür.

işçibayramı

1 Mayıs’ın dünya çapında ilk kutlanışı, 1856 yılında Avustralya’da gerçekleşen olaylarla başladı. Melbourne’lü inşaat çalışanları, mesai saatlerinin fazla olması nedeniyle Parlamento Binası’na yürüyerek haklarını aradı. Ardından 1886 yılının 1 Mayıs’ında ise Amerika’da çalışan işçiler 12 saatlik çalışma sürelerinin 8 saate düşürülmesi için iş bırakma eylemi yaptılar. Toplamda 500.000 kişinin katıldığı gösterilerde siyahi ve beyaz işçiler birleşerek haklarını aradılar. 3 gün süren olaylar, 4 Mayıs’ta gerçekleşen Kanlı Haymarket Olayı’yla son buldu. 

mayıs

Bir sonraki olay ise 1889 yılında Fransız bir işçinin önderliğinde toplanan emekçilerin, bu günün dünya çapında kutlanmasına karar vermesiydi. 1890 yılında bir diğer gösteri yapıldı. İşçilerin 8 saat çalışma önerisi yavaş yavaş kabul edilmeye başlarken, 1 Mayıs’ın işçilerin haklarını aldığı ve birleştiği özel bir gün olarak kutlanmaya başlaması da resmiyet kazandı. Böylece 1 Mayıs, Türkiye de dahil birçok ülkede tatil ilan edilmeye ve kutlanmaya devam ediyor. 

mayıss.jpg

1 Mayıs’ın tarihçesi Türkiye’de ise şöyle:

1911 yılında Selanik’li işçiler, 1 Mayıs’ta gösteri düzenleyerek ilk kez bugünü kutlarken, İstanbul’da 1912’de ilk gösteri gerçekleşti. 1923 yılında bu gün resmi olarak kabul edildi ve ‘İşçi Bayramı’ adıyla kutlanmaya başlasa da bir yıl sonra hükümetin kitlesel kutlamaları yasaklamasıyla sekteye uğradı. Ardından yasa çıkarılarak yıllar boyunca sürecek bir kutlama yasağı getirildi. 35 senesine gelindiğinde bu tarih ‘Bahar Bayramı’ olarak tatil ilan edilip kutlanmaya başladı. 1977’de gerçekleşen Kanlı 1 Mayıs olayıyla onlarca kişinin ölmesi ve yaralanmasının ardından yasak getirildi fakat yine de 1 Mayıs kutlanmaya devam edildi. 

18

Yakın tarihte Taksim’de yapılan kutlamalara yasak gelse de, 2008 yılında 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü adını alan bu özel gün tatil ilan edilerek, kutlanmaya devam ediliyor.